سیم بکسل ثابت چیست و چه کاربردی دارد؟

     سیم بکسل طنابی است که از فولاد ساخته می‌شود. برای ساخت سیم بکسل ثابت چندین رشته سیم مفتول به دور یک هسته‌ی فولادی و یا الیافی پیچیده می‌شوند. سیم بکسل بسته به صنعتی که برای ان ساخته می‌شود سایزهای متنوع و انواع سبک و سنگین دارد، همچنین برای ساخت آن از متریال‌های متفاوتی استفاده می‌شود و بافت‌های گوناگون دارند که بسته به نوع این بافت، تکنولوژی به‌کاررفته در ساخت سیم متغیر می‌باشد.

      البته صنعتی که سیم بکسل ثابت برای ان ساخته می‌شود نیز بر روی تکنولوژی تولید سیم بکسل تأثیرگذار است. متریال به‌کار رفته در سیم بکسل بستگی به خشکی و رطوبت محیط دارد و با توجه به میزان بار وارد بران متغیر است. چهار بافت کلی طناب فولادی شامل  سیل (Seale)، فیلر (Filler) و وارینگتون Warrington Seale است. سیم بکسل جزء آن دسته ابزاری‌هایی است ک در صنعت بسیار پرکاربرد است.

     در صنعت ساختمان سازی، برای ساخت‌وساز و جابه‌جایی مصالح از سیم بکسل استفاده می‌شود (درروی درام آسانسور و در محل اتصالات وزنه‌ی آسانسور و به‌طورکلی در وینچ و بالابر). در صنایع سنگین از سیم بکسل جهت جابه‌جایی و کشش اجسام استفاده می‌شود. برای برش دادن اجسام گوناگون نیز می‌توان از سیم بکسل‌هایی با بافت و سایز خاصی استفاده کرد. در دکل‌های نفتی همچنین برای حفاری در صنعت پتروشیمی از سیم بکسل هایی با انواع ساختار خاص با تنسایل بالا استفاده می‌شود.

     برخی از سیم بکسل ها که ساختار نتاب آن‌ها به حالت پوست مار است و جنسی فولادی با هسته‌ی فولادی دارند به علت امنیت بالایی که دارند و از تابیدن سیم بکسل ثابت جلوگیری می‌کند درتاور کرین‌ها نیز به‌کاربرده می‌شوند. موارد نام‌برده شده تنها بخش کوچکی از موارد استفاده‌ی سیم بکسل می‌باشد وبه طور مثال از سیم بکسل ثابت در صنعت ماشین‌سازی در ابعاد کوچک، شستشوی نمای ساختمان و سالن‌های ورزشی خصوصاً بدن‌سازی نیز از سیم بکسل ثابت به‌وفور استفاده می‌شود.

سیم بکسل‌های یک طرفه و دو طرفه

     دربحث سیم بکسل ها ما دودسته سیم بکسل ثابت داریم. دسته‌ی یک‌طرفه و دوطرفه (صلیبی) که به طور مجزا تعاریف و ویژگی‌های خاص خود را دارند. به سیم بکسلی یک طرفه گفته می‌شود که کلاف‌ها و رشته‌های آن در یک‌جهت تابیده‌شده باشند و به سیم بکسلی صلیبی و یا همان دو طرفه می‌گویند که کلاف و رشته‌های آن در جهت مخالف هم تابیده‌شده باشند. هنگامی‌که کلاف‌ها و رشته‌ها در جهت مخالف تاب داشته باشند و تاب کلاف‌ها یک‌درمیان به سمت چپ و راست رشته‌ها باشد به آن سیم بکسل ثابت میگوییم.

     سیم بکسل ازنظر بافت به دودسته چپ بافت و راست بافت تقسیم می‌شود. راست بافت‌ها با علامت z  مشخص می‌شوند و چپ بافت‌ها با علامت s. مشخصا راست به چپ تابیده شدن کلاف‌ها، راست بافت بودن سیم بکسل را مشخص می‌کند و چپ به راست تابیده شدن کلاف‌ها نیز چپ بافت بودن را. سیم بکسل های دوطرفه یا صلیبی در برابر کشش مقاوم‌تر هستند ازاین‌رو برای ساخت سیم بکسل بلند کننده‌ی بار می‌توانیم از این نوع سیم بکسل ثابت استفاده کنیم.

     برای بلند کردن بار نمی‌توان از سیم بکسل های یکطرفه استفاده کرد، زیرا در آن‌ها امکان شل و باز شدن رشته‌ها و بافت‌ها وجود البته این سیم بکسل ها مقاومت پوششی و انعطاف بالایی دارند. سیم بکسل ها ازنظر جنس مفتول به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول مفتول‌های فولادی گالوانیزه هستند. این مفتول‌ها به علت روکش یکنواخت روی‌ای که دارند در برابر رطوبت، هوا، آب و… مقاوم هستند و از همین رو می‌توان انهارا در صنایع مختلفی چون شیلات، مرغداری و… استفاده کرد.

     دسته دوم مفتول‌های غیر گالوانیزه یا بدون روکش هستند که به علت نداشتن روکش معمولاً باید در صنایعی استفاده شوند که کمتر با عوامل باعث زنگ زدی در ارتباط هستند. دسته سوم مفتول‌های استنلیس استیل هستند که این دسته از مفتول‌ها نه‌تنها در برابر زنگ زدی مقاوم هستند بلکه در برابر حرارت نیز تا دمای 1050 درجه مقاوم هستند. از این مفتول‌ها در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی می‌توان بهره برد. قیمت سیم بکسل نیز بسته به صنعتی که دران استفاده می‌شود متفاوت خواهد بود.

سیم بکسل‌ ثابت

     احتمالاً برای شما پیشامدهاست که به علت روشن نشدن خودروی‌تان (خراب شدن موتور یا سیستم برقی خودر، پاره شدن تسمه تایمینگ، پلوس چرخ خودرو و…) مجبور به بکسل کردن خودرو شوید. در این مواقع شما باید در ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید سپس بسته به نوع خودروی خود، وسیله‌ای مناسب برای بکسل کردن پیدا کنید. توجه داشته باشید که یک خودرو هاچ بک یا سدان وسیله مناسبی برای بکسل کردن یک خودروی شاسی‌بلند نمی‌باشد. از درست‌کار کردن فرمان، ترمز و چراغ‌های راهنمای خود مطمئن شوید تا در هنگام یدک کردن از بروز ر گونه حادثه‌ای جلوگیری شود. محل اتصالات بکسل را به‌دقت موردبررسی قرار دهید و علائم رفتاری هنگام بکسل شدن را با راننده یدک‌کش هماهنگ کنید. هنگام شروع یدک شدن باید ترمزدستی را آزاد کنید و دنده را خلاص کنید. علامتی مشخص مانند یکپارچه یا پرچم را بر روی خودروی خود نصب کنید تا دیگران از یدک‌کش شدن خودروی خود آگاه کنید.

     توجه داشته باشید که حین حرکت در مسیر مستقیم و درست پشت سر خودروی یدک‌کش حرکت کنید و فرمان خودرو را بی‌دلیل به چپ و راست تکان ندهید. قبل از تمام این مراحل مهم‌ترین وظیفه شما پیدا کردن یک بکسل ثابت است. توجه داشته باشید که زنجیر و یا وسایل مانند آن نمی‌تواند وسایل مناسبی برای بکسل کردن ماشین‌سواری شما باشند زیرا کشش و خاصیت ارتجاعی لازم را ندارند و می‌توانند در سرپیچ‌ها و یا هنگام کم‌وزیاد شدن سرعت باعث برخورد خودروی یدک‌کش با خودروی شما شود و منجر به بروز حادثه شوند. پیشنهاد ما به شما این است که حتماً همیشه یک سیم بکسل مخصوص همراه خود در کنار سایر لوازم حفاظتی چون زنجیر چرخ داشته باشید.

     شما می‌توانید برای حمل آسان و یدک‌کش کردن ایمن خودرو در زمان تصادف یا خرابی ماشینتان از بکسل های ثابت استفاده نمایید. سیم بکسل ثابت مزیتی بزرگ نصبت به سایر بکسل ها دارد وانهم ثابت بودن آن‌ است که موجب می‌شود فاصله بین دو خودرو حفظ شود و امکان بروز حادثه به صفر برسد.

نتیجه گیری

سیم بکسل‌ازنظر بافت، نوع تابیده شدن، متریال استفاده‌شده و … به چندین دسته تقسیم می‌شود. استفاده از سیم بکسل ثابت برای بکسل کردن خودرو تنها مورد استفاده‌ی سیم بکسل ثابت نیست و از این نوع سیم بکسل می‌توان در اکثر صنایع  بهره برد (ساختمان‌سازی، کشتی‌رانی، بالابرها، یدک‌کش‌ها و…). در هر صنعت با توجه به کاربرد سیم، نوع خاصی از آن مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای خرید سیم بکسل و گرفتن راهنمایی و آگاهی از قیمت سیم بکسل می‌توانید به سایت…. مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *